Nejlepší gola sada a jak ji vybrat

Ať už jste profi řemeslník, nebo zdatný kutil, čas od času vám přijde vhod nástroj, se kterým něco utáhnete či povolíte. Skvělým pomocníkem vám bude gola sada. V tomto článku jsme vybrali nejlepší gola sady, které užijete v dílně, ale i doma. Hledáte kvalitní gola sadu, tak pak si přečtěte náš test.

Výběr redakce: 3 nejlepší gola sady do dílny i domu

KS TOOLS Sada nástrčných klíčů
179 ks

KS TOOLS Sada nástrčných klíčů
179 ks

hodnocení: 96 %

Orientační cena: 2 800 Kč

Makita P-90532
227 ks

Makita P-90532 
227 ks

hodnocení: 94%

Orientační cena: 3 000 Kč

Geko G10151 Gola
sada 108 ks

Geko G10151 Gola 
sada 108 ks

hodnocení: 84 %

Orientační cena: 900 Kč

Bydlení v paneláku, bytě či domě, čas od času vyžaduje nějakou tu opravu v domácnosti, nebo u auta. Každý řemeslník i zdatný domácí kutil ocení kvalitní nástroje, které pomohou dostat se i do špatně přístupných míst a pomohou vyřešit i větší opravu, například při opravě automobilu nebo montáži nábytku.

Pro takové účely je vhodné vlastnit kvalitní gola sadu s mnoha nástavci, pečlivě srovnanými v praktickém kufříku. Díky tomuto chytrému, skladnému a kompaktnímu řešení, budete mít po ruce všechny velikosti šroubováků, čtyřhranů, ořechů a jiných nástavců. S kvalitní gola sadou budete moci provést rychlou práci se šroubovanými spoji bez rizika jejich poškození.

Gola sada představuje opravdu široký výběr sady hlavic, ráčen a nástavců v podobě plochých a křížových šroubováků, čtyřhranů, šestihranů i dvanáctihranů. Hlavní částí gola sady je ráčna, na kterou se nástavce nasazují. Velikost gola sady se udává v palcích a určuje ji čtyřhran, kterým je ráčna opatřena. Praktické řešení nabízí gola sady pro domácí kutily i pro profesionální řemeslníky. K dostání je v mnoha verzích, můžete zakoupit nářadí určené začátečníkům, kde najdou vše pro běžné opravy a montáž a také sady určené kutilům nebo pokročilejším mechanikům.

Jak vybrat kvalitní gola sadu?

Chystáte se obměnit nářadí, nebo obohatit svou domácí výbavu pro dílnu? Poradíme, jak vybrat opravdu kvalitní gola sadu, která v sobě bude mít vše, co potřebujete a zároveň nebudete muset utrácet za nástavce, které nevyužijete.

Gola sada je nezbytnou součástí každé dílny, a to jak pro profesionální tak pro domácí využití. My se zaměříme na sady pro kutilské a hobby použití. Ceny těchto sad se pohybují v rozumných mezích a při troše snahy jistě najdete optimální variantu, která vám bude dlouho a dobře sloužit. A investice se vám díky tomu brzy vrátí.

Gola sada je obecně označována jako souprava hlavic, ráčny a dalších ovladačů, zpravidla uložených v kufru. Větší množství v sadě nabízí větší možnosti využití. Velikost sady určuje čtyřhran na ráčně, kterému jsou přizpůsobeny hlavice i další ovladače. Věděli jste, že typické označení „gola“ dostaly původně pouze sady hlavic, vyráběné v někdejším podniku Tona Pečky? Původně to byl tedy název konkrétního výrobku, který se časem přenesl na celý typ nářadí. V době socialismu se u nás daly sehnat hned dva typy goly. Malá (1/4“) a velká (1/2“). K nim se později začaly přidávat další rozměry, používané na Západě. Dnes seženete klíče hned v 5 velikostech čtyřhranu. Zjednodušeně se dá říci, že čím větší rozměr čtyřhranu, tím větší šrouby utáhnete.

Základní rozdělení gola sady

Jestliže se budeme zabývat velikostí gola sady, budeme se bavit o velikosti čtyřhranu na ráčně. Tedy o rozměru spoje hlavice a ráčny. Právě tento parametr je při výběru gola sady zcela zásadní. Každá velikost má totiž jiné využití. Samozřejmě ale existují i sady, které obsahují více ráčen různých velikostí, což je činí univerzálnějšími. My se nicméně podíváme na typické velikosti a způsoby jejich použití.

1/4“ – čtvrtková –  je takzvaná malá gola sada. Na naše míry má spoj velikost 6,35 mm, hlavice pak mívají většinou rozměr od 4 do 14 mm. Tento typ sady se hodí především pro jemnější práci s drobnějšími šrouby. V domácím prostředí ji využijete poměrně často, např. při některých opravách jízdního kola, motocyklu, často i při montáži nábytku nebo práci v dílně. Používá se na šrouby se závitem až cca M10. Tato sada bývá často doplněná o bity, které mají tradičně velikost šestihranu ¼“.

3/8“ – jedna z nejuniverzálnějších velikostí vůbec. Vydrží víc jak čtvrtková, ale je menší a praktičtější jak půlková. Proto se u nás v poslední době začíná prosazovat tato velikost sady, která je tradičně standardní velikostí v mnoha zemích světa, zejména ve Velké Británii. Hlavice mají obvykle velikost 6-24 mm a jsou vhodné pro různé druhy prací a velikosti spojů, od poměrně jemných až po hrubější (závit M4 až M14).

1/2“ půlková gola sada – je pro každého zdatného kutila naprosto stěžejní velikost, rozšířená jak v autoservisech, tak v kutilských a řemeslných dílnách, je určena pro šrouby 10-32 mm. Rozsah hlavic je obvykle 8-36 mm a je proto poměrně značně univerzální, ideální pomocník do garáže i pro domácí práce a údržbu. Označuje se někdy jako „velká gola“. Vhodná je pro šrouby se závitem až M22. Skvělý typ pro ostřílené řemeslníky jsou gola sady se dvěma ráčnami, obsahující takřka komplexní využití, aspoň pokud jde o běžné činnosti.

3/4″ je určena pro šrouby 19-55 mm. Je nedílnou součástí každé dílny a garáže. Uplatní se především u nákladních aut, autobusů, zemědělských strojů a vlaků. Sada s takto velkým čtyřhranem a hlavicemi od cca 18 až do 50 mm se v domácnosti prakticky nevyužije. Jde tedy spíše o profesionální gola sady.

1“ palcová nebo také coulová gola sada je určena pro nadměrné šrouby a spoje (36-80 mm). Velké šrouby už se pomocí drážky utáhnout nedají, proto se zástrčné klíče vyrábějí jen v menších velikostech čtyřhranu (1/4“ a 3/8“).

Na co se při výběru gola sady zaměřit

Při výběru velikosti gola sady si nejdříve promyslete, kde a na co ji budete používat. Pokud svou gola sadu využijete jen v domácnosti, modelářství nebo cyklistice, zvolte 1/4“. V garáži zase nejvíc využijete 1/2“. Pokud chcete obojí, zvolte buď kombinovanou sadu 1/4″ a 1/2″ v jednom kufru nebo sadu 3/8″, kde je možné si podle potřeby dokoupit redukci a jednotlivé hlavice. Také musíte mít představu, jestli budete potřebovat jenom nástrčné, nebo i zástrčné klíče.

Velikost gola sady je také zásadní v případě, že ji budete často přenášet. Tomu je nutné uzpůsobit bytelnost kufru a pevné uchycení dílů v něm. Kvalitní gola sada, která má něco vydržet, by měla být vyrobena z kvalitní oceli. Aby vám gola sada dlouho vydržela, zajímejte se o kvalitu oceli, ze které je vyrobena. Chromvanadiová ocel (CrV) už je dnes standardem, ještě kvalitnější bývá chrom-molybdenová ocel (CrMoV) nebo ocel značená S2. Čím lepší materiál, tím jsou hlavice tvrdší, pevnější a odolnější proti korozi a opotřebení. Také se zvyšuje schopnost přenášet větší krouticí moment. Zvláště u práce, kde se snadno zamastí ruce, je dobré myslet i na materiál rukojeti, aby neklouzal. Celokovová ráčna v tomto případě není nejvhodnější.

I gola sada může mít svá úskalí

Největší potíž může nastat tehdy, pokud je špatná kombinace ráčny a hlavice. Každá velikost ráčny je konstruována pro normou přesně stanovený přenos síly, tedy utahovací či krouticí moment. Ten vždy odpovídá rozměrům šroubu. Pokud použijete příliš velkou hlavici (např. 1/2“) na slabou ráčnu (1/4“), ta se „strhne“ a zničí. V opačném případě se poškodí hlavice. Šroub můžete utrhnout i v případě, že vyvinete příliš velkou sílu, protože nevydrží vyšší krouticí moment.

Co má obsahovat kvalitní gola sada?

Materiál

Velmi důležité je, aby gola sada byla vyrobena z kvalitní, ušlechtilé a odolné oceli, aby vydržela krouticí moment a tah, aniž by praskly nebo se jinak zdeformovali. Důležitá je také dokonalá přesnost zpracování. Za solidní standard, pokud jde o typ oceli, je považována chrom-vanadiová ocel, která se pro tyto účely používá velmi často a má dobré vlastnosti.

Ráčna

Kvalitní ráčna je základním faktorem každé gola sady. Důležitý je použitý materiál, ergonomická a protiskluzová rukojeť, kvalita upevnění hlavic. Samozřejmostí by mělo být přepínání směru záběru, např. páčkou. Kromě toho je dobré sledovat také počet zubů ráčny. Ty ovlivňují její pracovní vlastnosti. Např. jemná ráčna se 72 zuby je skvělá při práci ve stísněném prostoru. Je třeba s ní ale zacházet opatrněji, ke stržení může dojít spíše než u hrubé ráčny.

Hlavice

Hlavice s různými profily jsou nejčastěji v domácnostech používány jako šestihrany a dvanáctihrany. Jsou důležité i další varianty, jako inbus, torx, xzn. Záleží na vašich potřebách a na tom, kde a jak budete sadu používat.

Bity

Jde o zástrčné šroubovací nástavce a v gola sadě jich obvykle najdete široké spektrum, co se týče typu profilů i velikostí. K upevnění na ráčnu je třeba adaptér. Ten je samozřejmě také součástí gola sady. Bity by měly být vyrobeny z pevné oceli, protože je snadno můžete použít i u aku vrtačky, kde je však kladený důraz právě na kvalitu a pevnost oceli. 

Počet dílů

Platí nutně, že čím více, tím lépe? Určitě ne. Za příliš velkou gola sadu si zbytečně připlatíte a některé nástavce nemusíte nikdy použít. Měli byste se zaměřit na to, aby sada obsahovala především takové nástavce, které opravdu využijete. Pokud si zatím nejste jistí, k čemu všemu budete gola sadu používat, může se vám vyplatit pořízení kombinované gola sady s větším počtem nástavců.

Funkce, které si u gola sady pohlídat

Pojistka proti vypadávání nástrčného klíče – Při jakékoliv manipulaci s ráčnou a klíčem tuto funkci oceníte. Obvykle má podobu tlačítka na hlavici ráčny, které musíte při nasazování klíče stisknout.

Systém AS-Drive – Skvělá vychytávka, která je do gola sady převzatá z leteckého průmyslu. Jedná se o protiskluzový systém, kdy má vnitřní ořech speciální tvarování (šestihran s vybráním v rozích). Toto formování umožňuje vyvinout až o 25 % vyšší krouticí moment v porovnání s klasickým tvarem. Navíc je díky AS-Drive možné utahovat i povolovat šrouby s částečně poškozenou hlavou.

Změna směru záběru –Stačí jediný dotek páčky a můžete měnit utahování a povolování. Rychlé a jednoduché použití oceníte hlavně ve stísněných podmínkách.

Krouticí moment ráčny – Jestliže řešíme kroutící moment ráčny, pak zdůrazníme, že je nutné použít pouze vhodnou kombinaci nástavce a ráčny, tedy z jediné velikostní sady. Jinak dojde k nechtěnému stržení závitu i poškození samotné ráčny.

Recenze kvalitních gola sad

Abyste se nemuseli hodiny probírat těmi nejlepšími gola sadami, připravili jsme pro vás oblíbené sady, které užijete jako běžný uživatel. Všechny námi doporučené gola sady splňují výše uvedené parametry, ať se bude jednat o dárek či nářadí pro vás samotné.

Gola sady do 1000 Kč

Za několik stovek korun můžete pořídit opravdu kvalitní gola sadu, která vám pro domácí použití bohatě postačí. Ty nejlevnější gola sady pořídíte už za 300 korun. Mezi sadami za 1000 korun už najdete slušné kousky s dobrým poměrem kvalita/cena.

Gola sady do 2000 Kč

V této kategorii najdete širší nabídku sortimentu a dá se říct, že už můžete sehnat velice slušnou variantu pro domácí dílnu a hobby potřeby. Sady v této kategorii patří k nejžádanějším.

Gola sady nad 2000 Kč

Zde už najdete špičkově vybavené sady pro náročné hobby použití, ale samozřejmě i pro poloprofesionální nebo profesionální účely.

KS TOOLS Sada nástrčných klíčů 917.0779

Pro profesionální řemeslníky je určena gola sada se 179 ks nástrčných klíčů s ráčnami s aretací 1/4″, 3/8″ a 1/2″. Sada je vhodná do autoservisu i domácí dílny. Hlavici nástroje uvolníte stisknutím tlačítka, snadno přepnete mezi levostranným a pravostranným otáčením. Úhel zpětného otočení 5 °.

Obsah sady:

 • Ráčna 1/4″ s aretací
 • Šroubovákové prodlužovací rozšíření 1/4″
 • Prodlužovací rozšíření 50 mm, 100 mm
 • Držák bitů pro 1/4″
 • Vnitřní Torx E4, E5, E6, E7, E8
 • Prodlužovací kloub
 • T rukojeť s posuvným 1/4″ kusem
 • Nástavce krátké 4 mm, 4,5 mm, 5 mm, 5,5 mm, 6 mm, 7 mm, 8 mm, 9 mm, 10 mm, 11 mm, 12 mm, 13 mm, 14 mm
 • Nástavce dlouhé 4 mm, 5 mm, 6 mm, 7 mm, 8 mm, 9 mm, 10 mm
 • Křížový šroubovák PH0, PH1, PH2
 • Křížový šroubovák PZ0, PZ1, PZ2
 • Plochý šroubovák 4 mm, 5,5 mm, 6,5 mm, 7 mm
 • Torx T8, T9, T10, T15, T20, T25, T27, T30
 • Torx s dírou TH8, TH9, TH10, TH15, TH20, TH25, TH27, TH30
 • Imbus 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm
 • Ráčna 3/8″ s aretací
 • Prodlužovací rozšíření 150 mm
 • Vnitřní Torx E10, E11, E12, E14, E16, E18
 • Prodlužovací kloub
 • Nástavec na zapalovací svíčky 18 mm
 • Nástavce krátké 10 mm, 11 mm, 12 mm, 13 mm, 14 mm, 15 mm, 16 mm, 17 mm, 18 mm, 19 mm
 • Nástavce dlouhé 10 mm, 11 mm, 12 mm, 13 mm, 14 mm, 15 mm
 • Ráčna 1/2″ s aretací
 • Prodlužovací rozšíření 125 mm, 250 mm
 • Držák bitů 8 mm (5/16″)
 • Vnitřní Torx E20, E24
 • Prodlužovací kloub
 • Nástavec na zapalovací svíčky 16 mm a 21 mm
 • Nástavce krátké 10 mm, 11 mm, 12 mm, 13 mm, 14 mm, 15 mm, 16 mm, 17 mm, 18 mm, 19 mm, 20 mm, 21 mm, 22 mm, 24 mm, 27 mm, 30 mm, 32 mm
 • Nástavce dlouhé 16 mm, 17 mm, 18 mm, 19 mm, 22 mm
 • Ribe RM5, RM6, RM7, RM8, RM9
 • XZN M5, M6, M8
 • Torx T5, T6, T7, T10, T15, T20, T25, T27, T30, T40, T45
 • Torx s dírou TH7, TH10, TH15, TH20, TH25, TH27, TH30, TH40, TH45
 • Křížový šroubovák PH3, PH4
 • Křížový šroubovák PZ3, PZ4
 • Plochý šroubovák 8 mm, 10 mm, 12 mm
 • Imbus 7 mm, 8 mm, 10 mm, 12 mm, 14 mm
 • Torx T40, T45, T50, T55, T60, T70
 • Torx s dírou TH40, TH45, TH50, TH55, TH60, TH70
 • Držák bitů 8 mm (5/16″)
 • 1,27 mm, 1,5 mm, 2 mm, 2,5 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm

Makita P-90532 227 ks

Vyřešte problém s absencí jednotlivých šroubů praktickou sadou nářadí Makita P-90532. Ta obsahuje hned 227 ks dílů, které nejčastěji použijete doma i v garáži. V sadě obdržíte mimo jiné kombinované klíče, inbusy, nástrčné klíče, ráčny, vnější šestihrany, bity a samozřejmě také všechny potřebné adaptéry, šroubovák či držáky. S touto sadou budete zkrátka připraveni na jakýkoliv úkol, který vás čeká doma, na zahradě nebo v dílně.

Obsah sady:

 • 3x bit adapter
 • 1x inbus sada 8-dílná
 • 13x nástrčných klíčů (ořechy) 1/4″ 4-14 mm vnější šestihran (IMBUS)
 • 11x nástrčných klíčů (ořechy) 1/2″ 15-32 mm vnější šestihran (IMBUS)
 • 10x nástrčných klíčů (ořechy) 1/4″ 5-13 mm vnější šestihran (IMBUS)
 • 3x nástrčných klíčů (ořechy) 1/2″ 20-24 mm vnější TORX
 • 6x nástrčných klíčů (ořechy) 3/8″ 10-18 mm vnější TORX
 • 5x nástrčných klíčů (ořechy) 1/4″ 4x8mm vnější TORX
 • 12x šestihranný (IMBUS) klíč Cr-V (8-19mm)
 • 2x prodloužení čtyřhran 1/2″
 • 2x prodloužení čtyřhran 1/4″
 • 2x klíč na svíčky 16 mm / 21 mm
 • 1x šroubovák s držákem magnetu
 • 1x 1/4″ nástavec čtyřhran
 • 1x adaptér 1/4″ čtyřhran na 1/4″ šestihran (IMBUS)
 • 1x adaptér 1/2″ čtyřhran na 3/8″ čtyřhran
 • 1x adaptér 1/2″ čtyřhran na 1/4″ čtyřhran
 • 1x ráčna 1/4″
 • 1x ráčna 1/2″
 • 1x univerzální kardanový kloub 1/4″
 • 1x univerzální kardanový kloub 1/2″
 • 1x adaptér pro prodloužení 1/2″
 • 1x křížová rukojeť díl 1/4″
 • 1x robustní uzamykatelný kufr s hliníkovou výstuží
 • 2x klíče

Geko G10151 Gola sada 108 ks

Nejčastější nabídka bitů, ale také ořechů, najdete v gola sadě Geko G10151. Potěší každého domácího kutila i řemeslníka. Díky této sadě bude jakákoliv standardní řemeslnická práce provedena bez problémů.

Velkou výhodou je množství pomocníků v této sadě. Jednoduše si vyberte vhodnou velikost a už můžete pohodlně uvolnit nebo dotáhnout prakticky jakýkoliv šroub. Zařízení rovněž vyniká velice precizním provedením z kvalitní oceli, díky čemuž je zajištěna jeho vysoká odolnost, ale i kalibrace dílů. Praktickým pomocníkem pro udržení pořádku vaší gola sady je kufřík s organizátorem.

Obsah sady:

 • 13x hlavice nástrčná 1/4“ 4-4,5-5-5,5-6-7-8-9-10-11-12-13-14 mm
 • 17x hlavice nástrčná 1/2“ 10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-24-27-30-32 mm
 • 8x hlavice nástrčná prodloužená 1/4“ 6-7-8-9-10-11-12-13 mm
 • 5x hlavice nástrčná prodloužená 1/2“ 14-15-17-19-22 mm
 • 2x hlavice nástrčná na zapalovací svíčky 1/2“ x 16-21 mm
 • 5x hlavice nástrčná E-profil 1/4“ E4-E5-E6-E7-E8
 • 8x hlavice nástrčná E-profil 1/2“ E10-E11-E12-E14-E16-E18-E20-E24
 • 7x hlavice zástrčná T-profil T8-T10-T15-T20-T25-T27-T30
 • 4x hlavice zástrčná imbus 3-4-5-6 mm
 • 3x hlavice zástrčná s plochým bitem 4-5,5-6,5 mm
 • 2x hlavice zástrčná PZ 1-2
 • 2x hlavice zástrčná PH 1-2
 • 5x bit 8 mm imbus x 7-8-10-12-14 mm
 • 5x bit 8 mm T-profil T40-T45-T50-T55-T60
 • 3x bit plochý 8 mm x 8-10-12 mm
 • 2x bit 8 mm PH 3-4
 • 2x bit 8 mm PZ 3-4
 • 1x adaptér pro bity 8 mm
 • 1x prodloužení 1/2“, délka 125 mm
 • 1x prodloužení 1/2“ s trhákem, délka 250 mm
 • 1x prodloužení 1/4“ se šestihranem, délka 50 mm
 • 1x prodloužení 1/4“ se šestihranem, délka 100 mm
 • 1x rukojeť šroubovací 1/4“ s vnitřním čtyřhranem
 • 1x kloub ráčnový 1/4“
 • 1x kloub ráčnový 1/2“
 • 1x ráčna přepínací s vyhazovákem 1/4“
 • 1x ráčna přepínací s vyhazovákem 1/2“
 • 1x trhák 1/4“
 • 3x klíč imbus 1,5-2-2,5 mm

Růžová Sixtol SX3011 PINK 53 CrV gola sada 1/4″+1/2″

Pro ženy jako dělaná je gola sada SIXTOL PINK 53 ks z CrV oceli. Sada obsahuje širokou škálu nástrčných hlavic, bitů a příslušenství k ráčnám. Sada obsahuje hned dvě nejčastěji používané velikosti 1/4″+1/2″ a ještě má atraktivní růžovou barvu. Více najdete v růžovém nářadí pro ženy.

Obsah sady:

 • 13x hlavice nástrčná CrV 1/4″ 4-4,5-5-5,5-6-7-8-9-10-11-12-13-14 mm
 • 7x hlavice nástrčná prodloužená CrV 1/2″ 6-7-8-10-12-13-14 mm
 • 3x imbusový klíč na kliky dveří
 • 2x 1/4“ prodlužovací nástavec CrV 100 mm a 50 mm
 • 1x rukojeť šroubovací 1/4“ s vnitřním čtyřhranem
 • 1x 1/4″ posuvná trhací T-rukojeť
 • 1x 1/4″ flex-nástavec k nástrčné hlavici
 • 1x 1/4″ ráčna
 • 1x 1/4″ univerzální kloub
 • 1x adaptér šestihran 1/4″ / čtyřhran 1/4″, délka 25 mm
 • 21x 1/4″ hlavice zástrčná PH1-PH2-PH3-PZ1-PZ2-PZ3-H3-H4-H5-H6-H7-H8-T10-T15-T20-T25-T30-T40-SL4-SL5,5-SL7
 • 1x plastový kufr

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..