Makita nejlepší řetězové pily

řetězová pila Makita

Nařezat dříví do krbu, zbavit zahradu od náletového dřevin nebo prořezat ovocné stromky? Pomůže elektrická řetězová pila. Na trhu jich najdete hodně, liší se především výkonem a délkou lišty, ale pro práci okolo domu jsou jednoznačně nejoblíbenější řetězové pily.

Výběr TOP 3 elektrické řetězové pily

MAKITA UC3541A

elektrická řetězová pila makita uc3541a

hodnocení: 98%

Orientační cena: 2 590 Kč

MAKITA UC4051AX1

elektrická řetězová pila makita uc4051ax1

hodnocení: 95%

Orientační cena: 4 490 Kč

MAKITA UC3551AX1

elektrická řetězová pila makita uc3551ax1

hodnocení: 96%

Orientační cena: 4 190 Kč

Srovnání řetězových pil

VlastnostMAKITA UC3541AMAKITA UC4051AX1MAKITA UC3551AX1
Výkon motoru1800 W2000 W2000 W
Řetěz navíc✔️✔️
Délka lišty35 cm40 cm35 cm
Hmotnost4,6 kg5,6 kg5,5 kg
Délka řezu32,5 cm35,5 cm32,5 cm
Rozteč řetězu3/8″3/8″3/8″
ProhlédnoutProhlédnoutProhlédnout
elektrická řetězová pila makita uc3541a

Vítěz testu: řetězová pila MAKITA UC3541A

Pomyslným vítězem žebříčku top 3 nejlepších řetězových pil Makita se stal typ UC3541A. Pila s délkou lišty 35 cm a výkonem motoru 1800 W je spolehlivý stroj pro řezání dřeva na zahradě, okolo domu či chaty. Pila UC3541A je dlouhodobě oblíbenou pilou mezi uživateli, dvakrát za sebou dokonce získala ocenění Produkt roku (2016 a 2017). Pila se dodává s jedním pilovým řetězem, lištou, krytem lišty a háčkem. Uživatelé oceňují beznástrojovou výměnu a napnutí řetězu. Mazání řetězu je automatické (stejně jako u dalších řetězových pil Makita). Velmi slušná cena je daná díky nižšímu výkonu motoru (1800 W), který je však bez problémů dostačující pro řezání spíše měkkého dřeva (bříza, topol, smrk). 

Ani zbývající dvě pily nejsou špatnou volbou, díky vyššímu výkonu motoru (2000 W) se dají zařadit mezi profesionální elektrické řetězové pily. Výhodou u obou typů je jeden kus náhradního řetězu navíc – pily se tedy dodávají se dvěma řetězy, což využijí ti, kteří pilu budou používat často nebo je čeká pořezání většího množství dřeva.

Jak vybrat řetězovou pilu?

Elektrické řetězové pily Makita jsme do našeho výběru zařadili na základě reálných recenzí uživatelů, kteří stroj zakoupili, testovali a hodnotili podle toho, jak se jim s pilou pracuje. Ke každé z řetězových pil najdete na internetu dostatečný počet recenzí a zároveň kladných hodnocení.

Délka lišty řetězové pily

Řetězové pily Makita se dodávají se čtyřmi základními délkami lišt: 30 cm, 35 cm, 35 cm a 40 cm. Délka lišty obecně neurčuje kvalitu pily, například nejlevnější pily se často prodávají s dlouhou lištou, aby působily dojmem, že mají velký výkon, ale opak bývá pravdou. Nejvhodnější a nejuniverzálnější délkou lišty u elektrických pil pro hobby použití je 35 cm, ne nadarmo se řetězová pila Makita UC3541A stala mezi uživateli nejoblíbenějším produktem.

Dále záleží na průměru dřeva, které budete řezat. Kratší lišta zatěžuje motor pily méně než delší, řetěz běží vyšší rychlostí, tím se nezvyšují vibrace a také motor se lépe chladí. Díky kratší liště je pila silnější a není třeba se obávat častého vypínání ochrany proti přetížení nebo prokluzu třecí spojky. S kratší lištou se obvykle také lépe manipuluje – pokud potřebujete prořezat menší stromky okolo domu či chaty, pak s příliš dlouhou lištou budete zápasit a pila bude při práci neohrabaná.

Výkon řetězové pily

Elektrické řetězové pily Makita se dodávají ve dvou výkonnostních třídách: 1800 W a 2000 W. Zda se jedná pilu s větším výkonem poznáte jednoduše z objednacího čísla. První dvojčíslí značí délku lišty v cm, druhé dvojčíslí výkon: 41 odpovídá 1800 W, 51 zase 2000 W. U nejprodávanější řetězové pily Makita UC3541A to tedy znamená, že se jedná o pilu s délkou lišty 35 cm (první dvojčíslí), s výkonem 1800 W (druhé dvojčíslí).

Řetězové pily s výkonem motoru 1800 W jsou vhodné pro naprostou většinu hobby použití a při řezání měkkého dřeva (bříza, topol, jedle), rozřezání palet do krbu či do kotle na topení. Jedná se o spolehlivé stroje s dostačujícím výkonem pro běžné řezání.  Pily s výkonem 2000 W snesou označení profi a jsou vhodné pro náročnější řezání tvrdšího dřeva, špalků a častější používání.

Řetězové pily Makita mají motor umístěný z boku, i tak se jedná o velmi dobře vyvážený stroj, s nímž se při práci pohodlně manipuluje.

Řetěz

Řetěz je ta část pily, která dokáže nejvíce potrápit, pokud mu nevěnujete náležitou péči. Důležité je správně řetěz napnout, průběžně mazat a ostřit. Zde je několik tipů, nač dát pozor a jak se o řetěz pily starat:

  • Ostrost řetězu je důležitá, aby články dobře ubíraly materiál a pila se při práci nekousala. Ztrátu ostří řetězu urychlují nečistoty v kůře dřeva, řezání na zemi a také špatné mazání řetězu. Jak řetěz ubírá také záleží na vašem zvyku držet pilu a síle, kterou na dřevo při řezání tlačíte.
  • Kontrolujte také správné napětí pilového řetězu po nasazení na lištu pily – příliš upnutý řetěz může prasknout, u málo napnutého hrozí, že z vodicí lišty vyskočí.
  • Jak správně nasadit řetěz na elektrickou pilu Makita se dozvíte v návodu k používání, který dostanete při koupi pily.
  • Z bezpečnostních prvků bychom vyzdvihli dvě brzdy okamžitého zastavení řetězu, zvyšující komfort při práci s pilou Makita.

Broušení řetězu

K rychlejšímu opotřebení dochází, pokud řežete tupým řetězem. Vše lze poměrně snadno napravit pomocí pilníku na řetězy – stačí pravidelně 3-4x obtáhnout pilníkem každý zub řetězu. Kontrolujte také omezováky (výstupky před ostřím zubů) a v případě potřeby je srovnejte na správnou výšku.

Elektrická nebo benzínová?

V zásadě existují dva typy motorových pil: elektrické a benzínové. Elektrická potřebuje k provozu připojení kabelem k elektrické síti, benzínová má nádrž na palivo a lze používat nezávisle na zdroji elektrické energie. Benzínové pily jsou robustnější, dražší a výkonnější. Elektrické pily zase méně hlučné, nevytvářejí spaliny a jsou tudíž ekologičtější, dobře se s nimi manipuluje a jsou levnější než jejich benzínoví příbuzní, a to nejen na provoz, ale také na údržbu.

Jaká pila je lepší, benzínová, nebo elektrická? Záleží na tom, nač pilu budete používat. Je vaším koníčkem těžba dříví v lese nebo pravidelně krátíte tvrdé dřevo? Pak pro vás bude vhodná farmářská benzínová pila, určená pro lesnické práce. Potřebujete prořezat větve na zahradě nebo pokrátit kulánky (smrk, jedle, topol, bříza) na palivové dřevo? Máte dostatečně dlouhý prodlužovák, který můžete k pile natáhnout? Potom si pořiďte elektrickou řetězovou pilu a uvidíte, že budete maximálně spokojení.

Aku řetězová pila

Extra tip: na trhu jsou k mání také aku řetězové pily. Jejich výhodou je, že za sebou nemusíte tahat kabel, na druhou stranu výkonnost aku pil není nijak valná, mají krátkou lištu a také počítejte s tím, že akumulátory dlouho nevydrží – po ruce musíte mít náhradní, navíc aku řetězová pila není žádná levná sranda. Makita má řadu pil poháněných buď jedním 18 V Li-ion akumulátorem, nebo dvěma aku téhož napětí, pak se setkáte se značením 2×18 V (36 V). Cena samotné aku řetězové pily začíná na nějakých 6 000 Kč, s dalšími tisíci počítejte na investici do aku baterií. Aku řetězové pily lze doporučit například pro nouzový prořez větví v korunách stromů.

Olej do řetězové pily

Okolo oleje do motorových pil se vede spousta vášnivých debat. Někdo doporučuje výhradně bio olej, jiní přísahají na běžný jedlý olej nebo na oleje minerální. Záleží na tom, jak často s pilou pracujete. Pokud pilu používáte pouze občas (což je u elektrické pily pro hobby použití okolo domu obvyklé), dávejte pozor, jaký typ oleje na mazání do pily lijete. Výrobci v rámci eko tažení doporučují biologický olej, avšak v případě, že pila dlouho leží, může se stát, že eko olej zrosolovatí a přestane mazat. Biologický olej totiž může měnit viskozitu a skupenství – poraďte se v servisu řetězových pil, technik by vám měl předat zkušenosti, které s oleji má v rámci výkonu svojí praxe.

Makita vs. Dolmar

U obchodních značek se často setkáváme s navázáním vzájemné spolupráce, především pokud tato dává smysl a přináší přidanou hodnotu pro zákazníka. Makita se rozhodla pro spojení se s výrobcem Dolmar, který je známý produkcí kvalitní benzínové zahradní techniky (řetězové pily, sekačky, křovinořezy). Makita do svého sortimentu převzala několik strojů značky Dolmar, aby nabídnula svým zákazníkům širší portfolio kvalitních výrobků, po kterých byla poptávka. Tyto stroje z oblasti zahradní techniky najdete v obchodě pod značkou Makita, jsou identické se stejnými výrobky Dolmar, liší se pouze barvou (Makita typická modrozelená, Dolmar oranžová). Stejný výrobek Makita a Dolmar však má odlišné objednací číslo, cena bývá také rozdílná, byť zhruba na stejné úrovni.

Co se týče elektrických řetězových pil Makita, často se setkáte s náhradními díly a příslušenstvím, které nesou typové označení Dolmar, a přesto jsou určené pro pily Makita (aby také ne, když Makity jsou vyráběné v závodech společnosti Dolmar). Tato skutečnost někdy může vést ke zmatkům, ale zkušený prodejce značky Makita by měl být schopný zákazníkovi situaci vysvětlit a nabídnout mu odpovídající, kompatibilní díl. Pro elektrické řetězové pily Makita se nejčastěji dodává toto příslušenství pod značením Dolmar: Řetěz, lišta, ochranné pouzdro na lištu, olej do řetězové pily.

Servis motorových pil

Makita je japonský výrobce elektrického a aku nářadí, s velmi dobrým jménem mezi profesionálními uživateli, jak mezi řemeslníky, tak kutily. Zastoupení Makita pro Českou republiku se nachází v Brně, prodej nářadí se pak uskutečňuje prostřednictvím autorizovaných prodejců Makita po celé ČR. Autorizovaný prodejce zajišťuje servis nářadí Makita (včetně elektrických pil), je schopný dodat originální náhradní díly a příslušenství, nejčastěji řetěz na pilu, náhradní lištu, kryt lišty, olej do řetězové pily, pilní na broušení řetězů.

Kromě prodejců je v ČR síť servisních středisek, kde jsou technici vyškolení pro opravy nářadí Makita. Váš nejbližší servis nářadí Makita si můžete vyhledat na oficiálních stránkách Makita.

Další značky elektrických pil

Mezi další oblíbené značky elektrických řetězových pil patří český výrobce Narex, Hecht nebo Fieldmann.

Pokud se rozhodujete, jakou značku motorové pily koupit, zkuste se poptat vašich známých, kteří pilu mají a pracují s ní, jaké mají zkušenosti, případně si načíst informace, které jsou k tématu řetězových pil k dispozici na internetu.

Rozhodujícím parametrem by neměla být cena, ale také bezpečnost a ergonomie pily, dostupnost a také cena!! náhradních dílů a servisu k vybrané značce řetězových pil. Pamatujte, že pěkný vzhled a levná nabídka automaticky negarantují dlouhodobou životnost a spolehlivost pily.

Šťastnou ruku při výběru vaší nové řetězové pily!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..