Horkovzdušná pistole: už ji máte?

Odstranění staré barvy a zažraných polepů, vysušení vlhké zdi nebo uvolnění zamrzlého potrubí. To jsou jen základní činnosti, kdy perfektně pomůže horkovzdušná pistole.

Horkovzdušná pistole je v podstatě výkonný fén. Ventilátor žene vzduch přes topné tělísko do ústí pistole a přes nástavec dále směrem ven. Výsledkem je horký proud vzduchu, který lze nasměrovat na požadovanou plochu.

Horkovzdušná pistole:

snadná obsluha

všestrannné využití

za dobrou cenu

Regulace teploty

Nejjednodušší horkovzdušné pistole mají pouze jeden teplotní stupeň a jsou primárně určené k odstraňování starých nátěrů. Stačí zamířit horký vzduch na povrch opalovaného materiálu, barva zanedlouho vlivem teploty změkne a lze snadno odstranit.

Teplota pro bezpečné odstraňování barvy, při které nedochází k poškození dřeva, se pohybuje v rozmezí 250-350°C. Teplotu vzduchu můžete upravovat oddálením pistole od opalované plochy, ovšem regulace teploty, kterou najdete u profesionálnějších strojů, poskytuje mnohem více uživatelského komfortu.

Profi horkovzdušné pistole s regulací teploty jsou obvykle vybaveny 2-3 stupni, případně lze teplota regulovat v plném rozsahu. Vizuálně můžete teplotu sledovat pomocí rozsvícených diod na těle pistole, nejkomfortnější stroje v sobě mají zabudovaný teploměr, který na digitálním displeji zobrazuje aktuální teplotu vzduchu v průběhu práce. Kromě nastavitelné teploty disponují pistole funkcí regulace otáček pro nastavení optimální rychlosti proudění vzduchu.

Zatímco nejvyšší teploty se používají k opalování při odstraňování nátěrů, uvolňování zarezlých matic nebo pro smršťování bužírek, pro vysoušení jsou naopak vhodnější teploty nižší. 

Fachmani používají horkovzdušnou pistoli při renovaci auto plastů nebo při svařování bazénových folií.

Další možnosti využití horkovzdušné pistole:
 • check
  Urychlení schnutí nátěru barvy nebo laku (30-130°C)
 • check
  Vysušení vlhkého dřeva před natíráním (100-200°C)
 • check
  Změkčování vosků při voskování lyží (30-90°C)
 • check
  Ohýbání plastových trubek (200-300°C)
 • check
  Svařování plastů (330-400°C)
 • check
  Zapalování uhlí v grilu (550-650°C)

K horkovzdušným pistolím existuje celá řada tvarovaných nástavců a trysek, které zjednodušují práci a zvyšují kvalitu výsledku. Od věci není ani podstavec, na který lze pistoli položit pro práci v ustálené poloze a uvolnit si tak ruce pro další činnosti.

Oblíbení výrobci:

Jak vybrat horkovzdušnou pistoli?

Spolehlivé horkovzdušné pistole dnes seženete za cenu kolem jednoho tisíce korun. Pokud uvažujete o koupi, zvolte dostatečně výkonný model (příkon 2000 W a více) s regulací teploty. Tu oceníte hned při prvním opalování barvy nebo při práci s plasty (svařování, tvarování), kdy je optimální nastavení teploty základním předpokladem slušného výsledku.

Podívejte se, jaké příslušenství k pistoli dostanete (trysky a nástavce). Prohlédněte si celkové zpracování horkovzdušné pistole, vezměte si ji do ruky, ať poznáte, jak dobře vám rukojeť padne do ruky.

Horkovzdušná pistole Black&Decker KX2200K

V porovnání parametrů (poměr cena, výkon, příslušenství) se nám líbí jako nejlepší horkovzdušná pistole Black&Decker KX2200K.

Velmi slušný příkon 2000 W, dva stupně regulace otáček a nastavení teploty v rozmezí 65-645°C pokryje celou škálu činností. V praktickém přepravním kufříku, se spoustou nástavců pro zvýšení efektivity pro různé typy práce (opalování, svařování, seškrabování atp.).

Ideální do profi i kutilské dílny. Nízká hmotnost, pogumovaná rukojeť pro optimální grip, dostatečně dlouhý přívodní kabel.

87%
zdroj: Heureka.cz

cena od 1 300 Kč

Vyplatí se?

Snadná obsluha a nesčetné možnosti využití řadí horkovzdušnou pistoli mezi užitečné exempláře v domácí i profesionální dílně. Její koupí rozhodně chybu neuděláte.

>