Top 4 nejlepší aku vrtačky

Vybrali jsme TOP 4 aku vrtačky a elektrické šroubováky. V obchodech je z čeho vybírat, ale kvalita produktů je často velice špatná. Proto jsme připravili srovnání nejlepších aku vrtaček a elektrických šroubováků.

BOSCH GSB 18V-50

akuvrtačka bosch

hodnocení: 93%

Orientační cena: 4 500 Kč

MAKITA HP457DWE

akuvrtačka makita

hodnocení: 95%

Orientační cena: 3 900 Kč

DEWALT DCD795D2

akuvrtačka dewalt

hodnocení: 98%

Orientační cena: 5 400 Kč

MAKITA DF331DSAE

akuvrtčka makita

hodnocení: 95%

Orientační cena: 2 700 Kč

Vlastnost BOSCH GSB 18V-50 2×2 AhMAKITA 457DWEDEWALT DCD795D2MAKITA DF331DSAE
Akumulátor2x Li-ion 18V 2,0Ah2x Li-ion 18V 1,3Ah2x Li-ion 18V 2,0Ah2x Li-ion 10,8V 2,0Ah
Příklep✔️✔️✔️
Max. vrtání do oceli13 mm13 mm13 mm10 mm
Max. krouticí moment63 Nm42 Nm60 Nm30 Nm
Počet rychlostí2222
Kufr v dodávce✔️✔️✔️✔️
Motoruhlíkovýuhlíkovýbezuhlíkovýuhlíkový
Osvit pracovní plochy✔️✔️✔️

Profi aku vrtačky

Na pomyslnou bednu se dostaly aku vrtačky profi výrobců nářadí, což vypovídá o trendu spíš si za kvalitní nářadí připlatit, než se trápit s levnými stroji z hobbymarketů. Navíc i kvalitní značky dnes v rámci svojí produktové řady aku vrtaček nabízejí cenově dostupné typy, které nezruinují peněženku a při správné péči o aku baterie poslouží dlouhé roky. 

Koupě značkového stroje přináší uživateli řadu výhod: jednou z nich jsou dostupnost servisní sítě, kterou se výrobci pro svoji značku snaží aktivně budovat. Rychlé a bezproblémové opravy nářadí, přístup k originálním náhradním dílům a často také prodloužená záruka nahrávají řemeslníkům i aktivním kutilům přiklonit se při koupi nové aku vrtačky k výrobci, který si na trhu vybudoval slušnou pozici a má mezi odbornou veřejností dobré renomé. 

Recenze aku vrtaček

akuvrtačka bosch

Aku vrtačka BOSCH GSB 18V-50 2×2 Ah

Jako nejlepší aku vrtačka a vítěz testu se dle recenzí uživatelů umístila modrá BOSCH Professional GBS 18-2-LI. Kompaktní provedení pro práci ve stísněných prostorách, vysoký krouticí moment pro šroubování do různých materiálů, dvourychlostní převodovka, příklep, bezvadná ergonomie, díky níž aku vrtačka dobře padne do ruky. Akumulátor s ukazatelem stavu nabití pro lepší rozvržení práce a LED pracovní světlo činí z této mašiny spolehlivého, všestranného dříče.

Ve verzi BOSCH GBS 18-2 LI PLUS ji dostanete se dvěma Li-ion 18V 2,0 Ah akumulátory, nabíječkou a v transportním kufru – orientační cena 4 700 Kč.

akuvrtačka makita
LOGO MAKITA

Aku vrtačka MAKITA HP457DWE

Nářadí MAKITA má mezi uživateli skvělé jméno, i proto je výběr této aku vrtačky perfektní volbou. Za cenu od 4 000 Kč dostanete stroj nadupaný vším, co se od profesionální aku vrtačky očekává: v sadě 2x Li-ion 18V akumulátory s kapacitou 1,3 Ah, nabíječka, v transportním kufru. Pro šroubování, vrtání, příklepové vrtání do cihly, dvoustupňová převodovka a max. krouticí moment 42 Nm.

Tato aku vrtačka má sice nižší kapacitu akumulátoru, ale právě aku baterie Makita patří k těm nejkvalitnějším, které trh nabízí. I přes intenzivní práci nebudete muset baterii měnit příliš často, navíc v sadě máte k ruce akumulátor druhý, takže i v případě, že se aku vybije, nahodíte nový a budete moct pokračovat ve své práci.

Přečtěte si také naši recenzi na tuto aku vrtačku (HP457DWE)

akuvrtačka dewalt

Aku vrtačka DEWALT DCD795D2

Nejvýkonnější aku vrtačka v našem výběru: vhodná pro profi řemeslné činnosti a intenzivní nasazení. Její unikum je bezuhlíkový motor, který výrazně prodlužuje životnost a celkovou dobu práce na jedno nabití akumulátoru. Za cenu od 5 500 Kč tak dostanete stroj s výbavou, kterou konkurenční značky neváhají nabídnout za dvojnásobek této ceny. 

Šroubování, vrtání a příklepové vrtání, 2x XR Li-ion akumulátory s výkonem 18V a kapacitou 2,0 Ah, s nabíječkou a kufru na přepravu nářadí DeWalt T-STAK. Dva převodové stupně, krouticí moment max. 60 Nm. Silný příklep a jisté, pohodlné držení v ruce.

LED světlo pro osvit pracovní plochy, možnost prodloužení záruky až na 3 roky. Moderní, až agresivní design a perfektní ergonomie staví tuto aku vrtačku na pomyslný vrchol mezi stroji s podobnými parametry a stejným rozsahem dodávaného příslušenství.

akuvrtčka makita
LOGO MAKITA

Aku vrtačka MAKITA DF331DSAE

Jako poslední jsme do našeho výběru zařadili malou aku vrtačku od japonského výrobce Makita. 

Aku vrtačka je vybavena novou bateriovou technologií Li-ion CTX s výkonem 10,8V a kapacitou 2,0 Ah. Konstrukce je stavěná pro perfektní výkon při zachování kompaktních rozměrů. Šroubování a vrtání, rychlosklíčidlo do 10 mm, LED osvit pracovní plochy. V kufru a rychlonabíječkou, která vás při práci nenechá oddechnout, elektronický vypínač a motorová brzda.

Je ideální pro sériové šroubování spojů nebo vrtání děr do kovu, dřeva a dalších plastů, u kterých nepotřebujete příklep. 

Aku vrtačku MAKITA DF331DSAE můžete sehnat již za cenu kolem 3 000 Kč.

Jak vybrat aku vrtačku?

Aku vrtačky uvedené v žebříčku Top 4 vycházejí z reálných recenzí uživatelů, kteří stroj zakoupili a hodnotili jej na základě vlastní práce a testování. Vybrali jsme takové stroje, které mají dostatečný počet recenzí a zároveň kladných hodnocení (zdroj Heureka.cz). Jedno hodnocení a 100% kladná recenze má menší váhu, než když stejnou aku vrtačku hodnotí nezávisle 10 a více uživatelů. 

Aku šroubovák nebo vrtačka?

Aku vrtačkou obvykle můžete vrtat i šroubovat. Aku šroubovák má nižší otáčky a slouží pouze ke šroubování. Je kompaktnější, lehčí, a přímo nahrazuje klasický ruční šroubovák. Obvykle mívá pouze jednu rychlost a pokročilé možnosti nastavení krouticího momentu pro šroubování do materiálů o různé tvrdosti. Hlava je nejčastěji osazena 1/4″ šestihranným sklíčidlem pro upnutí šroubovacích bitů.

Napětí akumulátoru

V praxi se setkáte nejčastěji s napětím v rozmezí 3,6 – 36V (DeWalt má dokonce řadu 54V označovanou jako FLEXVOLT). Zjednodušeně se dá říci, že čím silnější je napětí, tím výkonnější je i aku vrtačka. Samozřejmě konstrukce stroje musí být ve shodě s napětím akumulátoru – je nesmysl stavět výkonný stroj na slabém akumulátoru. Nejoblíbenější jsou v současnosti 18V aku vrtačky s Li-ion technologií.

Kapacita akumulátoru

Kapacita aku baterie udává, jak dlouho můžete s aku vrtačkou pracovat na jedno nabití akumulátoru. Optimální pro běžnou práci jsou 2,0 Ah aku baterie. Vždy mějte po ruce náhradní aku, abyste v okamžiku vybití baterie, mohli nasadit druhou a pokračovat v práci. Li-ion technologie při skladování netrpí samovybíjecím efektem a lze je nabíjet v jakémkoliv stupni nabití. Moderní aku články jsou vybaveny ukazatelem stavu nabití baterie, takže máte perfektní přehled, jak dlouho aku článek ještě vydrží.

Příklepová vrtačka

Potřebujete výkonnější vrtání? Pořiďte si aku vrtačku s příklepem. Avšak pozor! Aku vrtačky bývají vybaveny pouze mechanickým příklepem, který usnadní vrtání do cihly, ale s vrtáním do panelu si neporadí. Pro vrtání do panelu sáhněte po elektrickém kladivu s elektropneumatickým příklepem s SDS upínáním. Vrták do panelu zajede jako po másle.

Příslušenství k aku vrtačkám

Samotný název aku vrtačka je pro mnohé matoucí, protože kouzlo tohoto stroje spočívá v jeho univerzálnosti: můžete s ní nejenom vrtat a šroubovat, ale při použití vhodného příslušenství také brousit, leštit, nebo při nastavení nižších otáček míchat technické směsi. Mnozí výrobci nabízejí univerzální sady pro aku vrtačky se základním příslušenstvím pro všechny výše jmenované činnosti. Nástroje se upínají do hlavičky aku vrtačky pomocí rychloupínacího sklíčidla.

Kde koupit aku vrtačku?

Doporučujeme koupit si váš nový stroj u autorizovaného prodejce. Každý z výrobců by měl uvést na svém webu seznam svých obchodních partnerů. Neřiďte se pouze podle ceny, ale i zkušeností, které může prodejce prokázat. Nákupem u autorizovaného prodejce získáte přístup k plné záruce a bezproblémovému servisu nářadí, a nebudete mít zle při vyřizování případné reklamace.