Přímočará pila: nákupní rádce, recenze, doporučení

Krmítko pro sýkorku nebo vyřezání otvoru do kuchyňské desky? S přímočarou pilou se vaše kutilské sny stanou skutečností

TOP 5 přímočarých pil, nejlepší výběr do hobby i profi dílny (2019)

přímočará pila bosch pst 900 pel

+10 ks pilových plátků zdarma

Orientační cena: 2 260 Kč

přímočará pila makita 4329

oblíbený typ, vysoká spolehlivost

Orientační cena: 1 450 Kč

přímočará pila black decker

+ kufr, do hobby domácí dílny

Orientační cena: 1 750 Kč

přímočará pila bosch profi gst 8000

profi provedení do řemeslné dílny

Orientační cena: 2 200 Kč

přímočará pila bosch pst 650 ct

lidová cena, pro hobby kutily do domácí dílny

Orientační cena: 1 200 Kč

Přímočará pilka vám umožní: Přesné, rychlé vyřezání požadovaného tvaru ze dřeva, kovu a dalších materiálů. Přímé řezy i zakřivené do oblouku. Snadno, bezpečně a za rozumnou cenu.

Na co se přímočarka používá

Přímočará, nebo také kmitací pilka (příp. pila šukalka) je perfektní pro vyřezávání různých nepravidelných tvarů a uzavřených otvorů do překližky, lamina, ale také do plastu nebo kovových plátů. Je ideální pro krátké řezy, tedy do desek nebo plechů, které nejsou extrémně silné. Obecně s přímočarou pilou uříznete dřevo o tloušťce 10–110 mm a kov s maximálním profilem 3–8 mm.

Mnohostranné využití přímočaré pilky ji povyšuje na nezbytnou součást domácnosti, ve které nechybí chuť vyrábět a tvořit. Přímočará pila patří k nejuniverzálnějšímu elektrickému nářadí, dokáže lacině nahradit několik drahých, specializovaných strojů. Pokud vlastníte dům, chalupu či zahradu, rozhodně se neztratí ani v případě, že nepatříte mezi zapálené kutily.

TIP: Velký výběr přímočarých pil za velmi dobré ceny najdete v českém e-shopu Alza.cz

Klíčové vlastnosti přímočarých pil

Příkon

Od příkonu pily se odvíjí maximální tloušťka materiálu, která lze pilkou řezat. Vyšší příkon naznačuje, že pila může pracovat delší dobu bez přehřívání a zvládne náročnější úkoly: lépe si poradí se silnějším a tvrdším dřevem, tlustším plechem atd.

Předkmit

Předkmit, výkmit, orbit, pend: pomůže při dělení silnějších materiálů nebo tvrdšího dřeva. Pilový list se při práci pohybuje kyvadlově dopředu a dozadu a klade tak při řezání menší odpor. Snadněji se také odstraňují piliny v linii řezu, přímočará pila se jimi nezahlcuje a tím pádem dochází k menšímu přehřívání pilového listu.

Optimální je mít model pily, u kterého se dá předkmit regulovat na různé stupně a případně i vypnout. Lépe tak docílíte nastavení nejvýhodnějšího poměru mezi snadností řezání a kvalitním provedením řezu.

Pokud pilka předkyv nemá, bude třeba na pilový list více tlačit, a obzvláště u tvrdých materiálů tak snadno můžete mechanismus uchycení listu přetížit. Na druhou stranu řezání bez předkmitu poskytuje čistší, byť pomalejší řez.

Základnová deska

Základnová deska umožňuje plynulý, klouzavý pohyb pily po povrchu řezaného materiálu. Některé pily dovolují nastavit náklon základnové desky pro vedení zkosených řezů pod úhlem až 45 stupňů. Užitečný je ochranný kryt na základnovou desku, který ochrání citlivý povrch před poškrábáním.

TIP: Levnější hobby přímočarky mají základnovou desku z hliníku, profi stroje pak již pevnou, ocelovou. Hliník je velmi choulostivý materiál, pokud vám pila spadne a základnu poničíte, máte problém.

Regulace otáček

Pokud budete pilu používat jen k řezání dřeva, dost možná si vystačíte s jednou rychlostí kmitu pilového plátku, bez možnosti regulace. K řezání dalších typů materiálů je lepší pila s rychlostí volitelnou – doporučujeme.

Nižší rychlosti přímočaré pily jsou vhodné pro řezání kovu (velká rychlost by pilový plátek velmi rychle zahřála a otupila) a plastu (rychle kmitající plátek by mohl plast poškodit natavením a pilu zablokovat). Menší rychlost pomůže vést jistěji řez u složitějších tvarů. Volitelná rychlost také usnadní méně zkušeným uživatelům započetí a dokončení řezu.

Antivibrační systém

Kvalitní přímočaré pile by neměl chybět antivibrační systém, který zklidní ruku a přispívá k přesnějšímu vedení řezu.

Ofuk tříšek a další vychytávky

Další užitečné vlastnosti a příslušenství přímočarých pil, které zvýši komfort při práci:

 • OFUK TŘÍSEK: ofuk odstraní při řezání piliny, hromadí se na povrchu materiálu. Funkce ofuku zajistí perfektní viditelnost řezu při přesném řezání podle šablony. Další možností je napojení přímočaré pily na odsávání přes dílenský vysavač.
 • ZAMĚŘOVACÍ LASEROVÉ UKAZOVÁTKO: paprsek pomáhá přesně sledovat naznačenou čáru řezu.
 • PARALELNÍ VODÍTKO: slouží jako asistence pro vedení rovných řezů, rovnoběžných s okrajem materiálu.
 • VYKRUŽOVACÍ RAMÍNKO: Obvykle se jedná o kovovou tyč s hrotem na jednom konci, která po způsobu kružítka pomáhá vést přesné kruhové řezy.

Rukojeť

Přímočaré pily se vyrábějí se dvěma typy rukojetí:  pro jednoruční vedení s žehličkovou rukojetí, nebo s obouruční rukojetí, které mají dlaňové (hříbkové) držadlo na levou ruku, přičemž řez se provádí rukou pravou.

Volba typu rukojeti záleží na osobních preferencích. Někteří uživatelé upřednostňují hříbkový tvar rukojeti pro lepší úchop při práci a pocitově lepší vyvážení pily. Tlačením na držadlo lze pilu snáze udržet přitisknutou k materiálu. Pily s žehličkovým madlem jsou častější a dovolují větší kontrolu, zvlášť při vedení složitějšího řezu.

Hříbková rukojeť

Žehličková rukojeť

Oblíbení výrobci přímočarých pil

Pilové plátky pro přímočaré pily

Na každý typ materiálu budete potřebovat jiný typ pilového plátku. Naštěstí každé balení plátků bývá dobře označené, takže byste se měli rychle orientovat a nesáhnout vedle.

Na prodejním balení obvykle najdete:

 • Typ upínací stopky pilového plátku
 • Materiál, na jehož řezání je plátek určený
 • Rozteč zubů
 • Výrobce přímočarých pilek, do kterých jde plátek upnout

Typ upínací stopky

Tvar T: v současnosti nejběžnější tvar stopky, veliký výběr plátků pro různé aplikace, toto upínání ve svých pilkách používá většina profi výrobců (BOSCH, NAREX, MAKITA, METABO,…)

Tvar U: univerzální tvar stopky, používaný spíše u levnějších strojů


Přímočaré pily řežou při pohybu pilového plátku vzhůru. To na jedné straně vede ke snadnému ovládání, neboť základnová deska pily je přitahována k řezanému materiálu. Na straně druhé tím může docházet na horním okraji řezu k vylamování třísek. Okraje se pak vyhlazují brusným papírem.

Plátky se do pily upínají přes imbusový šroub. Mnozí výrobci tento způsob upínání upřednostňují, protože jej považují za levný a jednoduchý pro situace, kdy nepotřebujete plátky tak často měnit.

Modernější pily mívají rychloupínání pomocí systému SDS, kdy výměna probíhá rychle, bez použití nářadí. Výhodou SDS upínání také je, že při výměně nemusíte sahat na rozpálený plátek: stačí odjistit SDS mechanismus a plátek vypadne.

Aku přímočará pila

Kromě přímočarých pil napájených kabelem se můžete setkat s přímočarkami akumulátorovými. Jejich nevýhodou je slabší výkon v porovnání s modely do zásuvky a krátká provozní doba s nutností dobíjení.

Akumulátorové provedení dobře poslouží, pokud není v dosahu elektrická síť. Pokud však nemáte opravdu pádný důvod ke koupi akumulátorové pily, je zbytečné si takovou pořizovat.

Hobby nebo profi?

Profi přímočaré pily od svých hobby příbuzných odlišuje vyšší rychlost a přesnost řezání, nižší vibrace a hlučnost. Hobby přímočaré pilky začínají na 800 Kč, odborníci však doporučují připlatit si a koupit si značkový stroj. Profi pilky mají lepší motor, ložiska, převody, a také víc funkcí, které se postarají o lepší komfort při řezání.

Další druhy pil

Rychlokurz s výčtem typů pil, na které můžete na trhu narazit. Občas se stává, že uživatel nezná přesný rozdíl mezi jednotlivými pilami a není si jistý, zda je přímočará pila pro jeho záměry nejvhodnější. Zkusíme to napravit stručným přehledem tří dalších nejčastějších pil:

Kotoučová pila

Neboli okružní pila, mafl. Používá se na rychlé, přímé a čisté řezy dřeva. Neumí křivky a nepravidelné tvary. Základní pila do truhlářské dílny.

Pila ocaska

Jinak také mečová pila, je ideální pro rychlé, hrubé řezy. Nečejte přesnost, oceníte však rychlost, s jakou odřízne např. zbytek trubky, vyčnívající ze zdi.

Pokosová pila

Pokosová neboli kapovací pila se používá na řezání různých materiálů pod úhlem. Jde vlastně o okružní pilu uchycenou v polohovatelném rameni.

Tipy pro správný výběr přímočaré pily

Na závěr několik tipů pro výběr přímočarky: Pokud jste v obchodě a máte možnost pilku si osahat, zaměřte se především na:

 • Rozmístění ovládacích prvků na těle stroje (vypínač, regulace otáček, ovládání funkce předkyvu atp.): Přestože není možné si v obchodě pilu vyzkoušet skrz naskrz, je dobré minimálně zkusit, jak dobře se vám drží a jaké je rozmístění ovládacích prvků. Zkuste si nastavit náklon základnové desky pro šikmé řezy, podívejte se, jak dlouhý je napájecí kabel.
 • Snadnost výměny pilových listů: Nezapomeňte, že na každý materiál (dřevo, plast, keramika, kov) se používá jiný typ pilového plátku. Důležité je, aby výměna byla snadná a zvládli jste ji sami.
 • Budete řezat do kovu? Přímočará pilka s plátkem na kov umožní velmi hladké a kvalitní řezy oceli, není potřeba dalšího opracování. Řeže se podle příložníku.

Prověřené přímočaré pily za seříznuté ceny najdete zde:

Šťastnou ruku při výběru přímočaré pily a spoustu kutilských úspěchů!

>