Nejlepší vrtačka? NAREX EVP 13 E-2H3 (Recenze 2020)

příklepová vrtačka narex

Jedna z nejlepších elektrických vrtaček pro čisté vrtání otvorů do většiny běžných konstrukčních materiálů, při zapnutém mechanickému příklepu také do cihlového zdiva – nedostatkem síly rozhodně netrpí. Dvoustupňová převodovka díky nižším otáčkám umožní také s citem šroubovat, nebo míchat řidší technické směsi.

příklepová vrtačka Narex

+ Příklep
+ Extrémně dlouhá životnost
+ Vysoký krouticí moment

Vyšší cena

Oblíbená příklepová vrtačka

Elektrická vrtačka vždycky měla svoje místo ve výbavě řemeslníka i kutila, a na této skutečnosti se nic nezměnilo ani v dnešní době. Předchozí generace si musely vystačit s vrtačkami od českého výrobce Narex, avšak upřímně: s touto značkou se uživateli do rukou dostalo to nejlepší nářadí, které v té době bylo na světovém trhu k dostání, a mnohým sloužily tyto stroje bez problémů klidně 10-20 let. Kvalita Narexky i dobré jméno přetrvaly dodnes. Nejoblíbenější elektrická vrtačka v současnosti nese označení NAREX EVP 13 E-2H3.

Tato vrtačka je vylepšeným nástupcem typu EVP 13 C-2H3, absolutního bestselleru už od devadesátých let. Nová vrtačka nejenže vyměnila v typovém označení písmeno C za E, ale doznala i řady technických vylepšení.

Elektrická vrtačka NAREX EVP 13 E-2H3 je určená do profesionální dílny, její koupí neprohloupí ani zkušený kutil, který požaduje spolehlivé nářadí na domácí vrtání. Vrtačka spolehlivě vyvrtá díry do dřeva, kovu, plastu a dalších běžných konstrukčních materiálů. Výhodou je mechanický příklep, který umožní zdolat i cihlové zdivo a při použití vidiového vrtáku měkčí kámen či beton. Dalším kladem je dvourychlostní převodovka: převod u vrtačky je hlavně o tom, že násobí kroutící moment. Všechny vrtačky bez převodu sice umí i malé otáčky, ale vlivem regulace vcelku s mizivým momentem, chcete-li silou.

Nízké ceny náhradních dílů a servisní síť NAREX

Obrovskou výhodou značky je dostupný servis nářadí Narex a rozumné ceny náhradních dílů. Narex svými opravárenskými středisky pokrývá území celé České republiky.

Technické parametry

Vrtačky Narex jsou už roky známé velmi dobrou kvalitou motoru a převodu, čemuž odpovídá výkon u typu EVP 13 E-2H3: krásných 760 W a max. krouticí moment pro první rychlost 10 Nm, pro druhou 29 Nm. Optimalizovaná geometrie ozubení u nové generace vrtaček významně prodlužuje životnost stroje a tiší jeho chod, takže už nebudete potřebovat špunty do uší, jako u starších typů vrtaček. Hliníková převodová skříň zvyšuje stabilitu a chlazení převodovky.

O uživatelský komfort při práci se postará ergonomie držadla: ideální uchopení a přítlak ruky přesně v ose vrtání zajišťuje hladký průchod vrtáku bez vůle. Věřte, že při práci s touto vrtačkou vás ruce jen tak bolet nezačnou. Vrtačka je opatřená bezvadně dostupným velkoplošným spínačem a ovladači pravého a levého chodu. Vestavěná elektronika se postará o pomalý náběh otáček, které umožní navrtávání i kontrolované šroubování spoje. Převodovka je dvoustupňová, otáčky si můžete elektronicky regulovat na první stupeň v rozmezí 0-1100 / min, na druhý 0-3000 / min.

Jakou vrtačku? Elektrickou nebo akumulátorovou?

I dnes kdy světu vládnou aku stroje, má klasická elektrická vrtačka v dílně svoje místo. Našli jsme pro vás pět důvodů, proč se vyplatí mít ve své výbavě také elektrické provedení vrtačky:

  1. VYSOKÉ OTÁČKY: Elektrické vrtačky obvykle dosahují vyšších otáček než vrtačky akumulátorové. Právě vyšší otáčky nám dovolí využít elektrickou vrtačku i jinak, než jen nástroj pro vrtání děr. Při použití vhodného příslušenství, upnutého do hlavy vrtačky přes stopku, se elektrickou vrtačkou zbroušením zbavíte starých nátěrů nebo perfektně vyleštíte kovové díly.
  2. VŽDY PŘIPRAVENÁ, S NEOMEZENOU DOBOU VRTÁNÍ: Elektřina v síti bude pořád, stačí jen elektrickou vrtačku zapojit do zásuvky. Aku články mohou být v momentě, kdy potřebujete vrtat, vybité, nebo – a to je častější případ – nabité nedostatečně. S elektrickou vrtačkou se nemusíte zdržovat činnostmi jako je kontrola akumulátorů před vrtáním, dobíjením nebo hledáním nabíječky. Jednoduše tak šetříte svůj čas.
  3. ERGONOMIE: Ačkoliv ergonomie aku vrtaček není špatná, elektrické na tom budou vždy lépe, protože při práci nedržíte navíc váhu akumulátoru. Výhodou elektrických vrtaček je jejich konstrukce, zaměřená na ideální poměr výkon x hmotnost. Pro dlouhodobou práci z pohledu uživatelského komfortu budou elektrické vrtačky ve srovnání s akumulátorovými vždy o krok napřed.
  4. KLASICKÉ SKLÍČIDLO NA KLIČKU: Rychloupínací sklíčidlo u aku vrtaček je dnes běžným standardem, přesto však mnoho uživatelů nedá dopustit na upínání nástroje přes kličku. Sklíčidlo s ozubeným věncem drží nástroj pevně v ose, zatímco vrtáky upnuté v rychlosklíčidle mívají tendenci při vrtání házet.
  5. ELEKTRICKÁ VRTAČKA SE Z DLOUHODOBÉHO HLEDISKA VYPLATÍ: Pokud vrtáte často, je elektrická vrtačka téměř vždy lepší volbou než akumulátorová. A naopak: pokud máte aku vrtačku, kterou používáte nepravidelně, můžete mít problém s aku bateriemi. Ty jsou citlivé na správné skladování, mají sklon k samovybíjení a snesou jen určitý počet dobíjecích cyklů. Samotný akumulátor tvoří podstatnou část ceny aku vrtačky. Navíc, technologie se neustále vyvíjejí a tak se může stát, že až aku článek nadobro vypoví službu, výrobce jej nahradí novějším, často s jinou paticí, který už není s původním strojem kompatibilní.

Sklíčidlo na vrtačce EVP 13 E-2H3

Závit na vřetenu odpovídá velikosti 1“, hlava vrtačky je opatřená klasickým sklíčidlem na kličku. Tento způsob upínání je sice pomalejší než u rychlosklíčidla, zato vrták do kleštin uchytíte pevně, kolmo k ose, takže při vrtání nehází. Mnoho řemeslníků především starší generace tento způsob upřednostňuje před moderními rychlosklíčidly právě pro schopnost lépe ovlivnit upnutí nástroje do sklíčidla.

Do sklíčidla této vrtačky upnete vrtáky o pr. 1,5 – 13 mm, max. pr. Vrtaných otvorů do oceli 13 mm, hliník 16 mm, cihlové zdivo 16 mm a dřevo až 35 mm.

Mechanický příklep u vrtačky

Elektrická vrtačka NAREX EVP 13 E-2H3 disponuje mechanickým příklepem, který umožní vrtat do cihlového zdiva. Pokud však budete chtít vrtat do panelu, musíte sáhnout po elektrickém kladivu s příklepem elektropneumatickým.

Na druhou stranu výhodou slabšího, mechanického příklepu může být například skutečnost, že se s ním dá s větším citem vrtat do náchylného materiálu, např. do obkladaček. Pokud postupujete opatrně, včas zjistíte, že jste narazili na trubku (byť před vrtáním byste vždy měli projet zdivo podpovrchovým detektorem kovů).

Příklep u vrtačky můžete samozřejmě vypnout (pro vrtání do kovu, dřeva).

Přívodní kabel

Kvalitní vrtačku často poznáte už jen podle přívodního kabelu. Zapomeňte na plast: je křehký, snadno se láme a neobstojí především při práci venku a při zhoršených podmínkách.

Dostatečně dlouhá, pogumovaná, pružná přívodní šňůra svědčí o skutečnosti, že výrobce při konstrukci nářadí skutečně přemýšlel. Naše vrtačka NAREX EVP 13-2H3 má přívodní kabel dlouhý 2,5 m.

Příslušenství k elektrické vrtačce

Vrtačku si můžete objednat buď v kartonové krabici, nebo praktickém systaineru. Ve druhém případě můžete stroj snadno přenášet, systainer ochrání vrtačku před prachem a snadno dovnitř uložíte i příslušenství: vrtáky, šroubovací bity, brusné nástavce.

Součástí dodávky je dále dorazová tyč pro nastavení hloubky vrtání, přídavné držadlo pro obouruční úchop a krytka pro držení dříku ve vřetenu.

Na vrtáku záleží

Za dřinu při vrtání může často spíše chybně zvolený vrták než vrtačka. Podle odborníků většina kutilů doma upne do vrtačky první vrták, co jim padne do ruky, a pak se diví, že práce neodsýpá podle jejich představ.

Mezi největší hříchy patří používání vrtáků do železa na vrtání dřeva, záměna vrtáků s tvrdokovem, tzv. vidiáků, pro práci s příklepem a bezpříklepu, nedodržení doporučených otáček pro vrtání do různého materiálu a také to, že vrták nenamažete při vrtání do kovu.

Všechny tyto přešlapy vedou ke zbytečnému přetěžování vrtačky, nekvalitně vyvrtanému otvoru a v neposlední řadě ke zbytečné námaze. Přitom stačí jediné: Před vrtáním se vždy ubezpečte, že do sklíčidla upínáte nástroj určený pro vrtání do zamýšleného materiálu, máte nastavené správné otáčky a případně chladicí olej nebo emulzi pro chlazení vrtáku pro vrtání do kovu.

RECENZE: Elektrická vrtačka Narex EVP 13 E-2H3

POUŽITÍ: Rychlé a přesné vrtání děr, s příklepem pro vrtání do cihly, řemeslník i domácí dílna

VÝKON

Výkonná, lehká vrtačka se dvěma převodovými stupni.

CENA

Odpovídá kvalitě české značky NAREX.

SNADNOST POUŽITÍ

 Naučíte se ji obsluhovat rychle a bez nejmenších problémů.

SERVIS

Bezproblémový servis NAREX v celé ČR včetně dostupnosti náhradních dílů.

Podobné příspěvky

Jeden komentář

  1. Tuto narexku mám už 20 let, předtím jsem měl starší, slabší model, také dourychlostní ( stále běží). Obě dvě bez jediné poruchy při práci v domě a okolo něj. Nemá cenu kupovat levné věci, u značky Narex byl nákup jediným a také posledním výdajem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..