Žebřík do dílny i domácnosti: jak vybrat?

skládací žebřík 3dílný alve

Žebřík je první volbou pro práce ve výškách, ať už potřebujete vyměnit žárovku, očesat na zahradě ovocné stromy, vyčistit okap ucpaný listím nebo vás čeká rekonstrukce domu či chalupy. Žebřík, štafle nebo alespoň schůdky by měly být po ruce v každé domácnosti.

Naše extra tipy na nejlepší žebříky a schůdky

Skládací žebřík 3×11 Venbos

3dílný výsuvný žebřík 3x11

hodnocení: 93%

Orientační cena: 3 699 Kč

Teleskopický víceúčelový žebřík G21

teleskopický žebřík skládací

hodnocení: 95%

Orientační: 3 349 Kč

Schůdky ALVE

skládací schůdky Alve

hodnocení: 98%

Orientační cena: 890 Kč

Podle čeho žebřík vybrat, aby byl dlouhý tak akorát a zároveň jste se bezpečně dostali všude tam, kam potřebujete? Poradíme v dnešním článku. 

žebříky

Jak vybrat žebřík?

Norma DIN E 131 – hobby a profi žebříky

Nejdříve pár slov k bezpečnosti. Žebříky na trhu musí splňovat požadavky evropské normy EN 131. Poslední aktualizovaná verze vešla v platnost 1.1.2018 a nově přinesla například rozdělení žebříků do dvou kategorií: hobby a profi.

Kritériem pro zařazení žebříku je zátěžová zkouška životnosti, spočívající v odolnosti vůči nášlapům na horním a středovém stupni. Žebříky, které vydrží do 10 000 nášlapů (kroků, výstupů), aniž by nesly známky opotřebení, se řadí do kategorie hobby a tedy pro občasná, příležitostná použití. Profi žebříky musí vydržet nášlapů více než 50 000. Rozdělení žebříků na hobby a profi umožní základní orientaci při výběru žebříku.

Mezi další bezpečnostní podmínky, které musí žebříky splňovat, patří minimální povolená tloušťka materiálu při výrobě žebříku 1,2 mmminimální průřez příčky 20×20 mm. Jako vždy platí: norma uvádí povolený rozsah, u hobby žebříků se hodnoty budou držet nižších mezí, stabilní a odolný žebřík 3 m dlouhý by měl mít profil příčky alespoň 30×30 mm. Nejlevnější žebříky kupované v hobby marketech by se s nadsázkou daly označit za papírové – vybírejte vždy takový žebřík, abyste se ve výšce cítili bezpečně.

Vzdálenost jednotlivých příček musí činit alespoň 250 mm, maximálně však 300 mm, odstupy stupňů na celém žebříku musí být jednotné. Žebřík je vždy v místě kontaktu s podlahou opatřený dostatečnou ochranou proti proklouznutí, tzv. patkami s gumovým obutím. Žebříky s délkou nad 3 m jsou v dolní části povinně opatřeny stabilizačním prvkem. Minimální nosnost jednoho nášlapného stupně je 150 kg.

Žebříky podle typu

Žebříky se rozdělují podle typu do několika základních skupin. Mezi nejoblíbenější patří víceúčelové skládací žebříky, s nimiž obsáhnete naprostou většinu prací ve výškách, a to jak v interiéru, tak venku.

opěrný žebřík, jednoduchý

Opěrný žebřík

Jednoduchý, příložný žebřík, který opřete o stěnu. Jednotná výška, obvykle jednodílný, není výsuvný. Je lehký a cenově dostupný.

malířské štafle dřevěné

Štafle

Štafle jsou v podstatě stojací žebřík s konstrukcí ve tvaru písmene A. Tato konstrukce poskytuje perfektní stabilitu, bezpečí a komfort při práci. Popruhy drží obě části štaflí pohromadě, jsou ochranou proti roznožení. Štafle jsou ideální do domácnosti, dílny a garáže.

Řemeslníci, obzvláště malíři, nedají dopustit na štafle dřevěné.

3dílný výsuvný žebřík 3x11


Víceúčelový skládací žebřík

Nejpopulárnější žebřík díky univerzálnímu využití. Nejčastěji jsou k dostání ve variantě 2dílné a 3dílné, někdy se setkáte se žebříky 4 a 5dílnými.

Tento multifunkční žebřík lze použít jako žebřík opěrný, snadnou přestavbou z něj uděláte stojací štafle (tzv. dvoják, dvojitý žebřík). Třídílný žebřík má navíc teleskopickou část, kdy jedno z ramen žebříku vysunete do potřebné výšky.

Víceúčelové žebříky jsou dobře skladné, nepřekáží, bývají těžší, jen při koupi budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Pokud však žebřík budete používat, investice se vám vyplatí.

skládací schůdky Alve


Schůdky

Schůdky se vyrábějí z oceli nebo hliníku, obvykle mají konstrukci ve tvaru písmene A.

Schůdky bývají nejčastěji jednostranné, druhá strana má stabilizační, opěrnou funkci. Schůdky poslouží v domácnosti, v obchodě, v archivu, nejsou tak vysoké jako běžné žebříky, ale jsou velmi dobře skladné.

teleskopický žebřík skládací

Speciální žebříky

Pro profesionální řemeslníky se vyrábějí žebříky speciální. Laminátové žebříky vyztužené skelnými vlákny jsou určené pro elektrikáře pro práci pod napětím (laminát je nevodivý). Pokrývači a klempíři sáhnou po žebříkách střešních.

Kloubové žebříky jsou perfektně skladné, dají se složit tak, že se vejdou do kufru u auta. Vícedílné kloubové žebříky jsou navíc multifunkční, snadno je přestavíte na štafle, plošinku nebo malé lešení.

Teleskopické žebříky jsou nadstandardním řešením v oblasti výškových prací. Jsou extrémně rychle složitelné a rozložitelné, ve složeném stavu zaberou minimum místa. Jejich nevýhodou je poměrně vysoká cena, jsou určeny především do rukou profesionálních řemeslníků, kteří se často přesouvají z místa na místo.

Na co si dát pozor při výběru žebříků?

Hmotnost žebříku

 • Ačkoliv se nabízí posuzovat žebřík podle nízké hmotnosti kvůli dobré manipulaci, není vždy lehký žebřík výhodou. Naopak: kvalitní a stabilní žebřík je vyrobený z většího množství materiálu, bude tedy přirozeně těžší než žebřík stejné délky, při jehož výrobě se sotva dodržely bezpečnostní normy.

Příčle

 • Obvykle výrobci uvádějí počet příčlí (špruclí, stupňů) na délku žebříku. Setkáte se například s číslem 1×11. První číslo značí, že se jedná o jednodílný žebřík s 11 příčlemi. Podle normy musí být vzdálenost mezi příčlemi v rozmezí 250 až 300 mm, proto třeba takovýto žebřík může být dlouhý 3-3,5 m. Žebřík s označením 3×10 je třídílný, počet příčlí na jeden díl žebříku je 10.
 • Minimální průřez příčle dle normy je 20×20 mm (to jsou skutečně spíše hobby žebříky), kvalitní žebřík mívá příčle robustnější.
 • Podívejte se, jak je příčle tvarovaná v nášlapné straně. Příčle by na tomto místě měly být opatřené protiskluzovým ochranným prvkem.
 • Při delším stání na žebříku je možné příčli opatřit nášlapným stupínkem, který šetří chodidla.

Stojací žebříky, áčka, štafle

 • Takto sestavený žebřík vyžaduje zajištění bezpečnostními popruhy, které zabrání roznožení obou částí. Už prehistorické dvojáky ze dřeva byly opatřené řetízkem, v současnosti se používají popruhy k odolného textilního materiálu. Před tím, než na áčkový žebřík stoupnete, ubezpečte se, že popruh je správně napnutý. I mírně prověšený popruh dokáže nadělat paseku: pakliže se žebřík podsmekne, i takové zdánlivě malé cuknutí vás dokáže sestřelit z žebříku dolů a na malér je zaděláno.

Výška žebříku

 • Výška žebříku není jednoznačným parametrem, jak by se mohlo zdát. Počítejte s tím, že žebřík se opírá o stěnu obvykle v úhlu kolem 75 ° a nikoliv kolmo, což nám sebere pár centimetrů dosahu. Z bezpečnostních důvodů se také nestoupá na poslední dvě příčle (u třídílného žebříku dokonce na poslední 4). Na druhou stranu stojíte-li na nějakém třetím stupínku odshora, obvykle dosáhnete do výše alespoň 1 metr nad žebřík.
 • Výrobci udávají dva až tři parametry, týkající se výšky žebříku: základní jsou délka žebříku a opěrná výška. Opěrná výška je délka kolmice mezi podlahou a místem, kde se žebřík dotýká zdi, pokud jej opřeme o stěnu v úhlu zhruba 70 – 80 °. A aby toho nebylo málo, pracovní výška žebříku udává, jak vysoko dosáhne průměrně vysoký člověk, který stojí na 3. příčli odshora.
 • Šířka žebříku ovlivňuje stabilitu, tedy i bezpečí při práci, proto se při výběru žebříku zaměřte i na tento parametr.

Materiál žebříku

 • Dřevěné žebříky z nabídky téměř vymizely (výjimkou jsou dřevěné štafle, na které nedají dopustit malíři pokojů). V dnešní době jednoznačně převažují hliníkové žebříky. Alu žebřík představuje celou řadu výhod: je lehký a dobře se s ním manipuluje, má dlouhou životnost, protože hliník vyniká svojí odolností vůči vlivům okolního prostředí.
 • Není však hliník jako hliník. Hobby hliníkové žebříky se vyrábějí z lehčích a levnějších válcovaných alu plechů, profily jsou svařované. K výrobě profi žebříků se používá bezešvý tažený hliníkový profil. Ten má daleko lepší fyzikální vlastnosti, žebříky jsou robustnější, ale také víc váží.

Nejznámější výrobci žebříků

Mezi nejznámější výrobce žebříků patří český ALVE, dále Krause, Hailo, Venbos, G21.

Doplňky k žebříkům

Mnozí výrobci nabízejí k žebříkům doplňky, které práci ve výškách usnadňují. Jmenujme některé z nich:

 • výsuvný prvek pro práci na schodech
 • pojezdová kolečka pro snazší výsuv extra dlouhých žebříků
 • patky se špicemi pro zapíchnutí žebříku do měkčího povrchu
 • stabilizátory pro zvýšení bezpečnosti opřených žebříků
 • nášlapné plošinky na příčle (při dlouhém stání na žebříku)
 • pojistné háky na zaháknutí horní opěrné části žebříku
 • reflexní bezpečnostní prvky

Bezpečnost na žebříku: základní pravidla

Nedodržení základních bezpečnostních pravidel při práci na žebříku se může nepěkně vymstít. Před tím, než začnete šplhat po žebříku do výšky, ubezpečte se, že:

 • spodní část žebříku je správně zajištěná, nohy žebříku mají vhodné protiskluzové patky a žebřík po ploše nemůže sklouznout
 • v případě měkkého podloží (např. na zahradě na mokré půdě) zajistěte žebřík patkami s hrotem, které zapíchnete do hlíny
 • podklad je vodorovný, žebřík nestojí našikmo
 • žebřík je opřený o opěrnou plochu v úhlu 70-80 °
 • nepřekračujete max. nosnost žebříku, která je 150 kg
 • nestůjte na posledních dvou příčlích žebříku bez dodatečného zajištění
 • pokud je žebřík třídílný výsuvný, nestůjte na posledních 4 příčlích (poslední úzká část žebříku)
 • venku při nepříznivých podmínkách (silný vítr a déšť) odložte práci na den, kdy bude lepší počasí
 • když stoupáte na žebřík nebo z něj slézáte, vždy buďte čelem k žebříku a držte se postranic
 • snažte se příliš nenaklánět při práci do stran, především ve vyšších pozicích, abyste nevychýlili těžiště

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..