Nejlepší vrtací kladiva pro vrtání do betonu (2020)

vrtání do panelu

Jak a čím vrtat do betonu?

Není vrtačka jako vrtačka, tou běžnou vyvrtáte díru do dřeva nebo do železa, ale když dojde na panel, ani si neškrtnete. Nebo možná ano, pokud bude mít mechanický příklep, ale bude vás to stát spoustu času, nervů a vyhozených vrtáků. Do betonu vrtáme jedině a pouze speciální vrtačkou s elektropneumatickým příklepem, které se říká vrtací kladivo. Do vrtacího kladiva se upínají příklepové vrtáky, obvykle s SDS Plus upínáním, které do panelu zajedou jako do másla.

MAKITA HR2470T

kladivo makita

hodnocení: 98%

Orientační cena: 4 300 Kč

MAKITA HR2470

kladivo makita

hodnocení: 91%

Orientační cena: 3 400 Kč

BOSCH GBH 2-26 DFR

kladivo bosch

hodnocení: 95%

Orientační cena: 4 500 Kč

METABO UHE 2660-2 QUICK

kladivo metabo

hodnocení: 93%

Orientační cena: 4 300 Kč

Srovnání vrtacích a bouracích kladiv

VlastnostMAKITA 2470TMAKITA 2470BOSCH GBH 2-26 DFRMETABO UHE 2660-2 QUICK
Funkcepříklepové vrtání, vrtání, sekánípříklepové vrtání, vrtání, sekánípříklepové vrtání, vrtání, sekánípříklepové vrtání, vrtání, sekání
UpínáníSDS plusSDS plusSDS plusSDS plus
Navíc klasické sklíčidlo ✔️ ❌ ✔️ ✔️
Příkon780 W780 W800 W800 W
Síla úderu2,4 J2,4 J2,7 J2,8 J
Otáčky0-1100 / min0-1100 / min0-900 / min2 rychlosti otáček:
0-2500 / min
0-1050 / min
Hmotnost2,8 kg2,8 kg2,9 kg3,1 kg
Příklepelektropneumatickýelektropneumatickýelektropneumatickýelektropneumatický
Počet příklepů0-4500 / min0-4500 / min0-4000 / min0-4200 / min
Nastavitelná poloha sekáče ✔️ ✔️ ❌ ❌
Transportní kufr ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
ProhlédnoutDo obchoduDo obchoduDo obchoduDo obchodu

Mohlo by vás zajímat:

  • Klasická vrtačka s mechanickým příklepem vyvrtá díru do cihly, při vrtání do panelu bude leda kvílet, ale díru jen tak snadno neudělá, ani když je super výkonná.
  • Kromě elektrického kladiva se také můžete setkat s kladivem bouracím. Bourací kladivo je určené pro rozsáhlé rekonstrukce, kde se počítá s demoličními pracemi. Bourací kladiva jsou spíše určená do rukou profesionálů, běžný domácí kutil nebo řemeslník je příliš nevyužije, pokud se demoličními pracemi přímo nezabývá.
  • Pokud vrtáte do zdi, zkontrolujte podpovrchovým detektorem, zda se pod omítkou v místě vrtání nenacházejí elektrické vodiče nebo kovové trubky.

Recenze elektrických kladiv:

MAKITA HR2470T
LOGO MAKITA

Kombinové kladivo MAKITA HR2470T

Absolutní vítěz testu, nejoblíbenější kladivo za velmi rozumnou cenu. Za ty peníze je to dříč, s všestranným využitím, s velmi dobrou ergomií pro dlouhotrvající, bezúnavnou práci. Univerzálně zaměřené kladivo, u kterého se nemusíte obávat, že se rozsype při první větší zátěži.

Parametricky je stejné kladivo jako typ MAKITA HR2470, pouze navíc je dodáváno rychlovýměnné sklíčidlo pro klasické nástroje s válcovou stopkou. Klasické rychlosklíčidlo podstatně rozšíří možnosti tohoto elektrického kladiva: můžete do něj například upnout vrtací korunku pro vykružování děr větších průměrů, nebo míchací metlu pro míchání montážních směsí. Pokud si můžete dovolit pár stokorun navíc, sáhněte po tomto kladivu, rozhodně neprohloupíte.

kladivo makita
LOGO MAKITA

Kombinované kladivo MAKITA HR2470

Jedno z nejoblíbenějších kombinovaných elektrických kladiv, s eletropneumatickým příklepem a upínáním SDS Plus. Motor 780 W, funkce sekání, vrtání nebo příklepové vrtání do betonu s intenzitou úderu 2,4J. V kufru.

Dodáváno pouze se sklíčidlem pro upnutí nástrojů SDS Plus, pokud chcete stejně výkonné kladivo navíc se sklíčidlem pro válcové vrtáky, sáhněte po typu MAKITA HR2470T.

kladivo bosch

Kombinované kladivo BOSCH GBH 2-26 DFR

Kdo nedá dopustit na značku BOSCH, pro toho bude tohle kladivo ideální. Z testů mezi reálnými uživateli vychází velmi dobře, má krásné hodnocení kolem 93%. Také k tomuto kladivu dostanete jako součást příslušenství rychlosklíčidlo na klasické nástroje se stopkou do pr. 13 mm. 

Užitečné funkce? Regulace otáček, v kufru. Rukojeť potažená softgripem pro lepší a měkčí úchop, tlumí také vibrace při práci. Při registraci kladiva na stránkách výrobce si prodloužíte záruku na 36 měsíců.

kladivo metabo
metabo logo

Kombinované kladivo METABO UHE 2660-2 QUICK

Další spolehlivé kladivo osvědčeného výrobce elektrického nářadí METABO – nová generace příklepového mechanismu. Součástí dodávky je rychlosklíčidlo pro upnutí nástrojů s klasickou stopkou do 13 mm. QUICK – systém rychlé výměny SDS Plus sklíčidla.

Dvě rychlosti vrtání bez příklepu: ideálně si tak pohlídáte otáčky do dřeva a do kovu. Dodáváno v kufru pro bezpečné a pohodlné přenášení.

Jak vybírat elektrická kladiva? Tipy a rady:

Elektrická vs akumulátorová kladiva

Pro zdroj pohonu se obvykle používá elektrický kabel s připojením do sítě (elektrické kladivo), nebo nověji akumulátor pro práci bez kabelu. Elektrická kladiva jsou sázkou na jistotu: mají dostačující výkon a svoji práci odvedou perfektně, podmínkou je dosah elektrické sítě. Akumulátorová kladiva bývají dražší, výkonnostně dohánějí elektrická, umožňují pracovat také v terénu, například na stavbě, kam ještě nebyla zavedená elektřina. Omezeni jste potom kapacitou akumulátoru (jak dlouho s kladivem můžete pracovat, než se článek vybije), ačkoliv renomovaní výrobce dnes běžně dodávají kladiva se dvěma více aku bateriemi. Všeobecně se dá říct, že pokud potřebujete vrtat do tvrdých materiálů typu beton a podobně a máte přístup k zásuvce, je elektrické kladivo lepší volbou.

Kombinovaná kladiva

Kombinovaná kladiva v sobě zahrnují více funkcí, obvykle vrtání s příklepemsamotné vrtání, kdy příklep vypnete, a dále funkci sekání. Vrtání s příklepem využijete nejčastěji pro vrtání do betonu, panelu, vrtání samotné (s vypnutou funkcí příklepu) například pro vykružování otvorů korunkovými vrtáky, nebo s připojenou míchací metlou pro míchání směsí (stavební směsi, lepidla).

Pro běžného domácího kutila nebo řemeslníka jsou kombinovaná kladiva nejvhodnější alternativou, často pod pojmem elektrické vrtací kladivo dostanete stroj, který v sobě zahrnuje výše uvedené funkce. Informujte se proto, co vše vaše vybrané kladivo nabízí.

Funkce sekání

Sekání je užitečnou funkcí, pokud se potřebujete zbavit například obkladaček v koupelně. Kladivo v módu sekání neprovádí rotační pohyb, ale pouze údery vpřed a vzad, o které se stará elektropneumatický příklep.

Sekání také využijete, pokud potřebujete vysekat drážku do zdi, například pro uložení elektrického kabelu. Některá kombinovaná kladiva nabízejí možnost nastavit nástroj do mezipolohy, což je šikovné při použití různých typů sekáčů s ohledem na směr práce.

Vrtáky do panelu

Elektrická kladiva mají obvykle upínání nástrojů pomocí stopky SDS Plus. Jedná se o speciální stopku se čtyřmi drážkami, díky kterým nástroj drží pevně uchycený ve sklíčidle. Nástroje s SDS upínáním jsou obvykle vrtáky různých průměrů a délek, dále sekáče různých tvarů (špičaté, ploché, křížové, se speciálním vybráním).

Systém upínání SDS Max je určený pro těžší práci ve stavebnictví, demoliční práce – typicky tento systém najdete v bouracích kladivech. SDS Max má svoje vlastní nástroje, které nejsou kompatibilní s SDS Plus.

Co znamená síla úderu?

Síla úderu u elektrických kladiv se udává v joulech (J). Znamená výkonnost elektropneumatického příklepu. Pro běžnou práci jsou dostačující kladiva s příklepem o síle kolem 2 joulů.

Se sílou úderu a výkonem souvisí také hmotnost kladiva. Lehká kladiva váží kolem 2 kg, těžší pro náročnější práci od 3 kg výše. Obecně platí, že čím lehčí kladivo je, tím lépe se s ním pracuje, obzvláště pokud musíte stroj držet v rukách delší dobu. I proto je lepší pořídit si elektrické kladivo s kabelem než akumulátorové, protože aku baterka přidává kladivu zbytečnou hmotnost navíc.

Další funkce elektrických kladiv

Kladiva disponují reverzní funkcí pro změnu směru otáčení vrtáku, mají tedy pravý a levý chod. Elektrická kladiva jsou obvykle vybavená vypínací spojkou, která, pokud se nástroj zasekne, činnost kladiva zastaví, a to vám tak nezkroutí ruce. Pokud je součástí hloubkový doraz, snadno tak nastavíte hloubku díry, kterou chcete vyvrtat do zdi. Plynulá regulace otáček pak umožní postupné navrtávání otvoru. Dražší kladiva pro řemeslnou práci jsou opatřená antivibračním systémem, který účinně tlumí vibrace. Při vrtání díry do zdi v čistých prostorách (byty) se hodí napojit kladivo na odsávání prachu, které je připojené na dílenský vysavač. Další užitečnou funkcí je osvětlení pracovní plochy LED diodovým světlem, umístěným v přední části kladiva.

Jaké koupit elektrické kladivo?

Pokud potřebujete kvalitní stroj, dívejte se po oblíbených značkách: Makita, Bosch Professional, Metabo, Hilti – toto jsou nejznámější výrobci osvědčených elektrických kladiv. Často máte možnost koupit kladivo v akci za speciální cenu, případně se základní sadou SDS Plus nástrojů (vrtáky, sekáče) zdarma.

Kam dál? Inspirujte se například testem aku vrtaček, článkem jak správně vybrat aku vrtačku, nebo k čemu je dobrý nejlepší dílenský vysavač.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..