10 tipů pro správný výběr gola sady

Gola sada je sada nářadí obsažená v plastovém nebo kovovém kufru, tvoří ji ráčna, nástavce a další nářadí, které slouží ke šroubování spojů. Gola najde uplatnění jak při profesionální práci, tak v garáži pro kutilské činnosti, při opravě aut, motorek nebo servisu kol.

Název gola se v České republice uchytil poté, co český výrobce TONA uvedl na trh v šedesátých letech sadu nářadí v kufříku s označením TONA-GOLA. Sada se raketovou rychlostí rozšířila do každé dílny a od té doby se název gola pomalu vžil do povědomí všech českých kutilů i profi řemeslníků.

gola sada

Trh v dnešní době je sadami nářadí doslova zaplavený a zákazník může být zmatený, má-li si vybrat takovou golu, u které nepopraskají ořechy hned při prvních pokusech o povolení šroubu. Situaci neulehčil ani jediný český výrobce gola sad TONA Pečky, který na konci roku 2010 výrobu ručního nářadí ukončil a jehož kvalitní nářadí se dědilo z generace na generaci.

TIP: Velký výběr gola sad za velmi dobré ceny najdete v českém e-shopu Alza.cz

Vybíráte novou golu do garáže?

Připravili jsme pro vás deset tipů, které vám pomůžou lépe se orientovat při výběru nové gola sady.

 • 1
  Každá gola sada má svůj rozsah nástavců, který se řídí velikostí čtyřhranu na ráčně. Goly se označují podle velikosti čtyřhranu, který se udává v palcích. Základními velikostmi jsou: 1/4“, 3/8“, 1/2", 3/4" a 1“.
 • 2
  Malá 1/4" gola má nástavce (ořechy) v rozsahu 4-14 mm a hodí se pro malé šroubové spoje na kolech, motorkách, při montáži nábytku. 3/8“ gola má nástavce v rozsahu 6-24 mm. Tato velikost goly je oblíbená především mezi motoristy ve Velké Británii, ale pomalu proniká i do českých dílen. Výhodou je větší rozsah nástavců pro šrouby a matice, se kterými se montéři nejčastěji setkávají. 3/8“ gola je rozumným kompromisem mezi 1/4" a 1/2" gola sadou. 1/2" gola s rozsahem nástavců 8-32 mm je v českých garážích nejrozšířenější, protože se dá bez problémů použít na servis většiny osobních vozů. Velké goly  3/4“ a 1“ jsou určené pro údržbu velkých strojů, nákladních vozů, autobusů, vlaků.
 • 3
  Kvalitní ocel, ze které jsou nástavce vyrobené, je důležitá pro pevnost ořechů. Ty musí vydržet krouticí moment přenášený při utahování nebo povolování spoje, nesmí prasknout nebo se jinak deformovat. Nejčastěji se k výrobě nástavců do gola sad používá chrom-vanadiová ocel, označovaná jako CrV.
 • 4
  Nástavce se přes čtyřhran upevňují na ráčnu, neboli ovladač. Ráčna má pravý a levý chod, který snadno přepnete a změníte směr pro utahování nebo povolování. Přepínač směru na hlavě ráčny je buď kolébkový, nebo páčkou. Na ráčně samozřejmě záleží: nic nevytočí více, než když ráčnu při práci strhnete. Jemná ráčna má obykle mechanismus s 72 zuby, hrubá ráčna s 36 zuby. Rukojeť ráčny musí dobře sednout do ruky a rozhodně by neměla vykazovat tendenci sklouzávat z kovového podkladu.
 • 5
  Nástavce, ořechy, klíče. Tak se říká výměnným dílům goly, které se na ráčnu uchycují. Nástavce mohou mít různé profily: nejčastěji se setkáte s šestihrany, méně obvyklé jsou dvanáctihrany. Aby to nebylo jednoduché, jak šestihran tak 12hran může být v metrickém provedení, nebo palcovém (pro servis a údržbu anglických, amerických vozidel a strojních zařízení). Další obvyklé profily nástavců jsou: TORX hvězdička, IMBUS zástrčný šestihran, XZN tisícihran, RIBE.
 • 6
  Ořechy v gole můžou být krátké a dlouhé. V případě, že spoj je „utopený“, vloží se mezi ořech a ráčnu prodlužovací nástavec. Ten může být pevný, výkyvný, nebo zcela flexibilní. Práci v hůře dostupných místech usnadní také například vratidlo.
 • 7
  Kromě ořechů najdete v gole zástrčné šroubovací bity. Ty jsou většinou drobnější než klasické ořechy, což výrobcům umožňuje golu vybavit značným počtem kusů, aniž by sada ve výsledku byla příliš prostorově objemná nebo těžká. Tyto bity mají opět různé profily: imbus, torx, xzn, ale i křížové šroubováčky typu PH phillips nebo PZ křížák pozidrive. Šroubovací bity se na ráčnu připevňují přes adaptér.
 • 8
  Kufr, v němž je gola uložená, musí mít pro každý dílek goly místo s vhodným způsobem fixace. Není nic horšího, než když přenášíte gola sadu, na místě ji otevřete a vysype se na vás směska nářadí. Trend poslední doby jsou plastové kufříky s prolisy na nářadí, pod víko se navíc vkládá pěnová vložka, která pomůže nářadí při přepravě dodatečně zajistit.
 • 9
  Počet kusů v gola sadě: Na trhu seženete jak goly se základní výbavou, tak bohatě vybavené až několika sty kusy nářadí. Sady s velkým počtem kusů nářadí jsou obvykle kombinované goly: obsahují 1/4" a 1/2" (někdy i 3/8") ráčnu a k nim příslušné nástavce. Někteří výrobci do gola sad přidávají stranové klíče, měřidla a další nářadí. Je otázkou, zda z hojně vybavené sady využijete každý kus a nebudete zbytečně platit za nářadí, které nikdy nepoužijete. Vždycky se podívejte na typy šroubů a matic, se kterými se při práci budete setkávat, a podle toho se při výběru goly zaměřte.
 • 10
  Poslední rada se týká pneumatického a elektrického rázového nářadí. Řeč je o utahovácích a ráčnách. Na tyto stroje ořechy z ruční goly nepatří! Pro rázové utahování sáhněte po speciálních pevnostních hlavicích, kterým se někdy říká průmyslové. Kované ořechy zajistí bezpečnou práci např. v pneuservisech při sezónní výměně kol.
části gola sady

Jaké zkušenosti máte s gola sadami vy? Jaká je podle vás nejlepší? (někteří nedají dopustit na goly Stanley, jiní chválí Honiton).

Napište nám do komentářů!

 • Kuba napsal:

  Pozor na sady z aukra a pochybných prodejců. Vylisovaná značka cr-v může být i na hliníku. Koupil jsem takovou a po týdnu šla z domu.

 • >